اخبار

تولید پوششهای سیاه رنگ سلولهای خورشیدی در کشور

سلول خورشیدی فیلم نازک (TFSC)، که سلول فتوولتائیک فیلم نازک (TFPV) نیز نامیده می‌شود، نسل دوم سلولهای خورشیدی است که از قرار دادن یک یا چند لایه یا پوشش نازک (TF) از مواد فتوولتائیک بر روی لایه‌ای از شیشه، پلاستیک یا فلز درست می‌شود. از لحاظ تجاری سلولهای خورشیدی فیلم نازک با استفاده از تکنولوژی‌های مختلفی ساخته می‌شوند، که از جمله متریال‌های مورد استفاده در ساخت سلول‌های فیلم نازک به تلورید کادمیوم (CdTe)، سلناید گالیوم ایندیوم مس (CIGS) و امورف و دیگر سیلیکون‌های با پوشش نازک (a-Si, TF-Si) می‌توان اشاره کرد.

ضخامت پوشش از چند نانومتر تا دهها میکرومتر متفاوت می‌باشد و بسیار نازکتر از تکنولوژی قدیمی و اولین نسل سلولهای خورشیدی سیلیکون کریستالی است، که از ویفرهای سیلیکونی تا ۲۰۰ میکرومتر استفاده می‌کند. این امر باعث می‌شود تا سلولهای فیلم نازک انعطاف‌پذیر بوده، وزن و نیروی مقاومت هوا کمتری داشته باشد. این تکنولوژی در سیستم‌های فتوولتائیک یکپارچه با ساختمان استفاده می‌شود و همچنین به عنوان مواد نیمه شفاف شیشه‌ای فتوولتائیک برای پوشاندن پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دیگر کاربردهای تجاری سلول‌های فیلم نازک میان دو صفحه شیشه‌ای قرار می‌گیرند، و به صورت پنل‌های خورشیدی در برخی از بزرگترین نیروگاههای برق فتوولتائیک جهان مورد استفاده می‌شوند.

متخصصان ردوکس شیمی به سرپرستی مهندس علیرضا ریحان موفق به تولید پوششهای Black Oxide برای ساخت سلولهای خورشیدی شدند. از خواص منحصر به فرد این پوشش می توان به مواردی چون: ضخامت ناچیز، جذب و هدایت مناسب گرما و رسانایی نسبی پوشش پس از دریافت حرارت را نام برد.

بخش تحقیق و توسعه این مجموعه آمادگی خود را جهت همکاری در پروژه های مرتبط با سلولهای خورشیدی اعلام می دارد.

(لینک خبر در نشریات تخصصی)


بازگشت به آرشیو خبر